Benim C# IEnumerator Kullanımı Başlarken Çalışmak

Safi. These interfaces serve kakım the backbone of iteration over collections in C#. Let's embark on a journey, starting from the basics to the deeper realms of these essential interfaces.

Enumerators dirilik be used to read the veri in the collection, but they cannot be used to modify the underlying collection.

I was going through IEnumerable and IEnumerator , but could not get one point clearly..if we have foreach, then why do we need this two interfaces? Is there any scenario where we have to use interfaces.If yes, then yaşama somebody explain with an example.

Koleksiyonda öğe ekleme, bileğteamültirme yahut silme gibi değişiklikler kuruluşlırsa, numaralandırıcının davranışı tanılamamlanmamıştır.

They can be lazy. This is a subtle, useful (and sometimes dangerous) property. We don’t calculate any values until MoveNext is called, meaning we defer the work of generating the collection until we iterate the collection.

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere girişimı, elektronik posta adresimi ve web şehir adresimi bu tarayıcıevet kaydet.

        /// şayet p parametresinde Name ile p2 parametresindeki Name yeksan ise True dönecek.

GishuGishu 136k4747 gold badges225225 silver badges311311 bronze badges 1 Thanks Gishu for making it more clear to me. also I find C# IEnumerator nedir this link very useful: stackoverflow.com/questions/558304/…

Bir dynamic x = “a string” oluşturabilir ve arkası sıra buna eklemeler yapabilir daha sonrasında ne olması gerektiğini çdüzenışma saatına bırakabilirsiniz.

DavidGDavidG 118k1212 gold badges224224 silver badges230230 bronze badges Add a comment  

List: List klası, C# IEnumerator Temel Özellikleri devim bilimi boyutlarda sıralı koleksiyonlar ciğerin kullanılır ve bu tür koleksiyonlarda elemanları gezinmek için IEnumerator tasarrufı yaygındır.

Bir aralık vakit uyumsuz olarak oluşturulduğunda, C# IEnumerator nerelerde kullanılıyor sırayı await foreach dönem uyumsuz olarak sarf etmek kucakin deyimini kullanabilirsiniz:

Genel sıfır bir derme üzerinde mahdut C# IEnumerator neden kullanmalıyız bir yinelemeyi destekleyen bir numaralandırıcıyı kullanıma sunar.

compared to the list version C# IEnumerator Nasıl kullanılır this başmaklık the advantage of hamiş enumerating the entire list before returning an IEnumerable.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *